TOYOTA COROLLA TÜRKİYE FORUMU, OTOMOBİL HABERLERİ
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

TOYOTA COROLLA TÜRKİYE FORUMU, OTOMOBİL HABERLERİ

AnasayfaAramaLatest imagesGaleriCOROLLA FACEBOOKKayıt OlGiriş yap
Giriş yap
Kullanıcı Adı:
Şifre:
Beni hatırla: 
:: Şifremi unuttum
Toyota nın başı dertten bir türlü kurtulmuyor. 650 bin prius hibrit otomobil geri çağırılacak
Yakıt tasarrufu için 27 KURAL Icon_minitimeCuma 03 Ara. 2010, 14:44 tarafından Admin
Yakıt tasarrufu için 27 KURAL 928907084

Şirket sözcüsü Paul Nolasco, bir güvenlik riski oluşturmayan soğutma pompasındaki sorunun aracın aşırı ısınmasına ve güç kaybetmesine neden olduğunu, 2004 ile 2007 …

Yorum: 0
Elektrikli mi yoksa hibrit otomobil mi tercih etmek gerek?
Yakıt tasarrufu için 27 KURAL Icon_minitimeCuma 03 Ara. 2010, 14:42 tarafından Admin

Yakıt tasarrufu için 27 KURAL 663685057

Çukurova Üniversitesi Mühendislik Mimarlık Fakültesi Makine Mühendisliği Bölüm Başkanı ve Otomotiv Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Kadir Aydın, ''Elektrikli …

Havayastığı deyip geçmeyin
Yakıt tasarrufu için 27 KURAL Icon_minitimeCuma 03 Ara. 2010, 14:39 tarafından Admin
Yakıt tasarrufu için 27 KURAL 863284026

Yolcu güvenliğini ön plana çıkartmak için geliştirilen parçalardan birisi olan havayastıklarının kaza anında hayat kurtardığı bir gerçek. Peki, kaza sonrası bu …

Yıl Sonu Geldi Kaldırılmış Fiyatlar İnmeye Başladı
Yakıt tasarrufu için 27 KURAL Icon_minitimeCuma 26 Kas. 2010, 22:34 tarafından Admin
AAYakıt tasarrufu için 27 KURAL 887301803

Yıl sonu yaklaşırken, satış rakamlarını artırmaya çalışan yerli ve ithal otomobil markalarının rekabeti, dikkati çekiyor.

Türkiye pazarında, önemli oranda pay …

Corolla Foruma Destek
Yaris ve Auris e özel forumları da ziyaret edebilirsiniz
Yaris Auris
Anahtar-kelime
Sayaç

Yakıt tasarrufu için 27 KURAL

3 posters
YazarMesaj
Admin
Albay

Sadakat : 3

Yakıt tasarrufu için 27 KURAL Empty
MesajKonu: Yakıt tasarrufu için 27 KURAL   Yakıt tasarrufu için 27 KURAL Icon_minitimeSalı 09 Mart 2010, 20:00

Kriz döneminde yakıt fiyatını düşürmek için, aracınızda ve sürüş alışkanlıklarınızda bazı değişiklikler yapmak yeterli.
Yakıt tasarrufu için 27 KURAL Yakit-tasarrufu-icin-27-kural-414
Yapılan araştırmalarda, sürücülerin yüzde 60'ının yakıt tasarrufu
konusunda hiçbir önlem almadığı ortaya konarken, araç sürüşünde yüzde
10'luk tasarrufun, global olarak yılda 100 milyar litrelik az kullanıma
yol açtığı da belirlendi. Taşımacılık dergisinde, krizin etkisiyle
birlikte bütçede ciddi yer almaya başlayan yakıt kullanımını en aza
indirmek ve tasarruf sağlamak amacıyla bir dizi önerilere yer verildi.
Haberde alınacak önlemler şöyle sıralandı:

1- Vites değişimlerini motor devrine göre yapın. Vites değiştirmek için
uygun motor devir aralığı benzinli otomobillerde 3000-3500, dizel
araçlarda 2000-2500'dür. Daha yüksek devirlerde vites değiştirmek yakıt
tüketimini arttırır.

2- Hız düşükken vitesi yükseltmeyin. Vitesi büyüttüğünüzde hızı aynı oranda arttırmak yakıt tüketimini fazlalaştırır.

3- Klimayı sık kullanmayın. Klimayı sürekli açık kapatmak yakıt tüketimini arttırır.

4- Yokuş inerken vitesi boşa almayın. İnanılanın aksine bu, yakıt
tüketimini ortadan kaldırmıyor. Vites boşa alındığında, motor rölantide
çalışıyor ve ona göre yakıt tüketiyor.

5- Önünüzdeki aracı çok yakından takip etmeyin. Çünkü sürekli fren
yapar ya da gaza basarsanız bu durum ilave benzin pompalanmasına neden
olur. Ani fren ve ardından gaza basmak, yakıt tüketimini yüzde 5
yükseltir.

6- Şehirlerarası yolda 80-90 km hızla gidin. 90 km'nin üstündeki her kilometre, yakıt tüketiminde yüzde 1 artış demektir.

7- Aracın hızı 25 km'den düşük olmamalı. 25 km'nin altı da fazla yakıt tüketilmesine yol açar.

8- Motoru çalıştırdıktan sonra ısınmasını beklemeyin. Motor yolda
ısınacaktır. Motor tam ısınmadan gaza yüklenmeyin. Böyle durumlarda
aracınız yüzde 25 daha fazla yakıt harcar.

9- Soğuk motorla hareket ettiğinizde hemen ikinci vitese geçin.

10- Aracınız hareket halinde iken camları açmayınız. Pencerelerin
açılması rüzgâr direncinin dolayısıyla, yakıt sarfiyatının artmasına
neden olur.

11- Motorunuzun ayar ve bakımlarını uzman kişilere yaptırın.

12- Motorunuz hararet yapıyorsa önlemlerinizi alın yoksa yakıt tüketiminiz fazlalaşır.

13- Zamanında yapılmayan bakım onarımlar ve ayarsız buji, yakıt tüketimini yüzde 10 arttırır.

14- Akümülatör ve bağlantı kablolarının kontrol edin. Bozukluk motor verimini düşürür.

15- Rölanti devrinin katalog değerinde olmasına dikkat edin. Yüksek devir yakıt tüketimini yükseltir.

16- Sıkı ve tutukluk yapan gaz pedalını düzelttirin.

17- Fren balatalarının ayarlarını sık sık kontrol ettirin. Ayarsız ve sıkı ise tekerlek dönüşü zorlanır, yakıt tüketimi artar.

18- Debriyajınız kaydırma yapıyorsa, ayarlatın. Kaydırma, yakıt tüketimini arttırır.

19- Ön düzen ayarını her 10 bin kilometrede kontrol ettirin.

20- Lastik havalarını uygun basınçta kullanın. Düşük basınçlı lastik,
sürtünmenin fazlalığından dolayı tüketimi yüzde 10 arttırır.

21- Deponuzu pompanın yavaş hızı ile doldurtun.

22- Deponuzu ağzına kadar doldurtmayın. Aksi halde benzin buharı, depo kapağı üzerinde baskı uygulayacaktır.

23- Depoyu daima dolu bulundurun. Çünkü az benzinde buharlaşma daha fazladır.

24- Dizel araçlarda, günlük iş bitiminden sonra depoyu kaliteli motorinle doldurun.

25- Yakıt alırken pompanın para kısmının sıfırlanmasına dikkat edin.

26- Aracınızın motoru hangi benzine göre uyarlanmışsa ona göre benzin kullanın.

27- Aracınız benzin deposu kapağının yakıt sızdırmamsına dikkat edin.
https://corolla.yetkin-forum.com
wayfarer2140
Er

Sadakat : 0

MesajKonu: Geri: Yakıt tasarrufu için 27 KURAL   Yakıt tasarrufu için 27 KURAL Icon_minitimeC.tesi 28 Ağus. 2010, 17:23

4- Yokuş inerken vitesi boşa almayın. İnanılanın aksine bu, yakıt
tüketimini ortadan kaldırmıyor. Vites boşa alındığında, motor rölantide
çalışıyor ve ona göre yakıt tüketiyor.

şu maddeyi gelin hep beraber inceleyelim

4. maddenin sonunda "motor rölantide çalışıyor ve ona göre yakıt tüketiyor" yazıyor

okuyucu hiç bu kadar mal yerine konulabilirmi okuyucuya hiç bu kadar siz okuduğunuzu olduğu gibi alırsınız düşünce gücünüz yok muhakeme yeteneğiniz yok mal oğlu malsınız denilirmi

tekrar okurmusunuz motor rölantide çalışıyormuş ona göre yakıt tüketiyormuş

kusura bakmayın çok kızdım ne yapayım siz arkadaşlarımla paylaşıyorum siz arkadaşımsınız beni anlarsınız

efendim "motor rölantide çalışıyor" dedikten sonra bir teknik açıklama yapsa ve doğru olsa neyse ama cümleye bakarmısınız "ona göre yakıt tüketiyor" yazıyor

ona göre yakıt tüketiyor ne demek oluyor ne anlamalıyız bundan konu yakıt tüketimi olduğuna göre ve boşa atmamamızı tavsiye ettiğine göre ona göre yakıt tüketiyor demek sanırım daha çok yakıt tüketiyor demek olacaktır

şimdi sen böyle yazdın diye böylemi oluyormuş keşke bu durumu ölçen bir saat olsaydı

aman allahım inanamıyorum hız göstergesinin yanında devir saati var yani yokuş aşağı boşa atınca mı yüksek devirde yoksa yokuş aşağı 5.vitese atınca mı yüksek devirde hemen ölçelim

aracımla boşa atıyorum devir birden 0.800 devire düşüyor aynı yokuşu ertesi gün bu seferde 5. viteste gaza basmadan iniyoruz 1.400 deviri gösteriyor

hani boşa atınca daha çok yakıyordu hani ona göre yakıt tüketiyor du sanki 5. viteste inince yakıtı kesiyor ve yakıt tüketmiyor

ya işte böyle değerli arkadaşlar yazıyı okuyunca bizi mal oğlu mal yerine koyan bu yazıya cevap yazmak istedim sağlıcakla kalın

son olarak bir arkadaş çıkıpta boşa atmak doğru hareket tarzı değildir tehlikelidir derse son derece haklıdır ben sadece boşa atmak yakıtı azaltmaz görüşünü çürütüyorum doğru olan boşa atarsan daha az yakıt tüketirsin devir saatiyle ölçtük

not : bu yazıyı buraya koyan arkadaşın son derece saf ve temiz duygularıyla buraya koyduğuna inanıyorum benim yerdiğim kişi buyazıyı ilk uyduran kişidir
Admin
Albay

Sadakat : 3

MesajKonu: Geri: Yakıt tasarrufu için 27 KURAL   Yakıt tasarrufu için 27 KURAL Icon_minitimePtsi 30 Ağus. 2010, 09:02

Wayfarer kardes, aracinla 5. Viteste yokus asagi inerken anlik tuketimine bakarmisin. Bir de bosa aldigindaki tuketime bak. Ben yok acisi yuksekse vitesle iniyorum yakit tuketmiyor. Yokus az ise bosa aliyorum yakit tuketiyor ancak motor freni devreye girmediginden arac yavaslamiyor.
https://corolla.yetkin-forum.com
wayfarer2140
Er

MesajKonu: Geri: Yakıt tasarrufu için 27 KURAL   Yakıt tasarrufu için 27 KURAL Icon_minitimePtsi 30 Ağus. 2010, 15:52

hocam iyi günler aracımda anlık tüketimi gösterir yol bilgisayarı yok
şu yukarıdaki mesajınızda "Ben yok acisi yuksekse vitesle iniyorum yakit tuketmiyor" yazmışsınız nasıl bir aracınız var tahmin edemiyorum aklıma çok espri geliyor ama yazmayayım sanırım az yakıt tüketiyor demek istediniz

sizde hak vereceksinizki bir araç rölantide çalışırken en az yakıt tüketimi değerlerini verecektir.Hız göstergesinin yanındaki devir göstergesinede baktık rölantide 800 devir/dakika yokuş aşağı 5 . vitesle inerken 1400 devir/dakika
ERK6011
Er

MesajKonu: Geri: Yakıt tasarrufu için 27 KURAL   Yakıt tasarrufu için 27 KURAL Icon_minitimeC.tesi 25 Eyl. 2010, 03:21

BENCEDE BU TESPİTİ YAPAN ARKADAŞIM ÇOK HAKLI KATILIYORUM KENDİSİNE Yakıt tasarrufu için 27 KURAL 520216

Yakıt tasarrufu için 27 KURAL
1 sayfadaki 1 sayfası